امنیت سایبری چیست

امنیت سایبری چیست

امنیت ساییری ( cyber security ) چیست و چرا باید از آن استفاده شود ؟

امنیت سایبری

این مقاله درباره امنیت سایبری چیست صحبت میکند. اگر شما نیز با این مفهوم آشنایی کامل ندارید، و یا میخواهید اطلاعات خودتان را در این باره بالاتر ببرید. حتما تا پایان این مقاله را مطالعه کنید.

امنیت سایبری به زبان ساده یعنی: حفاظت از سیستم های متصل به اینترنت مانند سخت افزار، نرم افزار و داده ها در برابر تهدیدات سایبری است. 

این عمل توسط افراد و شرکت ها برای محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز به مراکز داده و سایر سیستم های رایانه ای استفاده می شود.

یک استراتژی امنیت سایبری قوی می‌تواند موقعیت امنیتی خوبی در برابر حملات مخرب ایجاد کند که برای دسترسی، تغییر، حذف، تخریب یا اخاذی به سیستم‌ها و داده‌های حساس سازمان یا کاربر طراحی شدند.

امنیت سایبری همچنین در جلوگیری از حملاتی که هدف آنها از کار انداختن یا مختل کردن عملکرد یک سیستم یا دستگاه است، مفید است.

برای بالا بردن امنیت کنسول های خود حتما به صفحه خرید آنتی ویروس ما سر بزنید

چرا امنیت سایبری مهم است؟

با افزایش تعداد کاربران، دستگاه‌ها و برنامه‌ها در شرکت‌های مدرن، همراه با افزایش سیل داده‌ها – که بیشتر آنها حساس یا محرمانه هستند – اهمیت امنیت سایبری همچنان رو به افزایش است. 

حجم فزاینده و پیچیدگی مهاجمان سایبری و تکنیک های حمله، مشکل را بیش از پیش تشدید می کند.

پیشنهاد میشود مقاله نرم افزار چیست؟ نرم افزار کامپیوتر چیست؟ را هم مطالعه کنید.

عناصر امنیت سایبری چیست و چگونه کار می کند؟

حوزه امنیت سایبری را می توان به چندین بخش مختلف تقسیم کرد که هماهنگی آنها در سازمان برای موفقیت یک برنامه امنیت سایبری بسیار مهم است. این بخش ها شامل موارد زیر است:

 • امنیت برنامه
 • امنیت اطلاعات یا داده ها
 • امنیت شبکه
 • بازیابی اینترنتی / برنامه ریزی تداوم کسب و کار
 • امنیت عملیاتی
 • امنیت ابری
 • امنیت زیرساخت های حیاتی
 • امنیت فیزیکی
 • آموزش کاربر نهایی

حفظ امنیت سایبری در یک چشم‌انداز تهدید دائماً در حال تحول، چالشی برای همه سازمان‌ها است. رویکردهای واکنشی سنتی، که در آن منابع برای محافظت از سیستم ها در برابر بزرگترین تهدیدات شناخته شده قرار می گرفتند. در حالی که تهدیدات کمتر شناخته شده بدون دفاع بودند، دیگر یک تاکتیک کافی نیست. برای همگامی با خطرات امنیتی در حال تغییر ، یک رویکرد پیشگیرانه و سازگارتر ضروری است.

 چندین سازمان کلیدی مشاوره امنیت سایبری راهنمایی ارائه می دهند. به عنوان مثال، موسسه ملی استاندارد و فناوری ( NIST ) توصیه می‌کند که نظارت مستمر و ارزیابی‌های بلادرنگ را به عنوان بخشی از چارچوب ارزیابی ریسک برای دفاع در برابر تهدیدات شناخته شده و ناشناخته اتخاذ کنید.

مزایای امنیت سایبری چیست؟

مزایای پیاده سازی و حفظ شیوه های امنیت سایبری عبارتند از:

 • حفاظت از کسب و کار در برابر حملات سایبری و نقض داده ها.
 • حفاظت از داده ها و شبکه ها
 • جلوگیری از دسترسی غیرمجاز کاربران
 • بهبود زمان بهبودی پس از شکست .
 • حفاظت برای کاربران نهایی و دستگاه های نقطه پایانی.
 • انطباق با مقررات .
 • تداوم کسب و کار.
 • افزایش اعتماد به شهرت و اعتماد شرکت برای توسعه دهندگان، شرکا، مشتریان، سهامداران و کارمندان.

انواع مختلف تهدیدات امنیت سایبری چیست؟

انواع تهدیدات در امنیت سایبری

فرآیند همگام شدن با فناوری های جدید، روندهای امنیتی و اطلاعات تهدیدات یک کار چالش برانگیز است. برای محافظت از اطلاعات و سایر دارایی ها در برابر تهدیدات سایبری که اشکال مختلفی دارد، ضروری است. انواع تهدیدات سایبری عبارتند از:

1) بدافزار: نوعی نرم افزار مخرب است. که در آن هر فایل یا برنامه ای می تواند برای آسیب رساندن به کاربر رایانه مورد استفاده قرار گیرد. این شامل کرم ها، ویروس ها، تروجان ها و نرم افزارهای جاسوسی می شود.

2) باج: افزار یکی دیگر از بدافزارها است. این شامل یک مهاجم است که فایل‌های سیستم رایانه قربانی را قفل می‌کند – معمولاً از طریق رمزگذاری – و درخواست پرداخت برای رمزگشایی و باز کردن قفل آنها می‌کند.

3) مهندسی اجتماعی: حمله‌ای است که بر تعامل انسانی متکی است تا کاربران را فریب دهد تا رویه‌های امنیتی را زیر پا بگذارند تا اطلاعات حساسی را که معمولاً محافظت می‌شوند به دست آورند.

4) فیشینگ نوعی مهندسی اجتماعی است که در آن ایمیل‌ها یا پیام‌های متنی تقلبی مشابه ایمیل‌های منابع معتبر یا شناسایی شده ارسال می‌شوند.

اغلب حملات تصادفی، هدف این پیام ها سرقت داده های حساس مانند اطلاعات کارت اعتباری یا ورود به سیستم است.

5) Spear phishing :

نوعی حمله فیشینگ است که کاربر، سازمان یا کسب و کار هدف مورد نظر را دارد.

6) تهدیدهای درونی ، نقض های امنیتی یا خسارات ناشی از انسان هستند – به عنوان مثال، کارمندان، پیمانکاران یا مشتریان. تهدیدهای داخلی می توانند ماهیت بدخواهانه یا سهل انگارانه داشته باشند.

7 ) حملات انکار سرویس توزیع شده ( DDoS ) حملاتی هستند که در آنها چندین سیستم ترافیک یک سیستم هدف را مختل می کنند، مانند سرور، وب سایت یا سایر منابع شبکه. 

با پر کردن هدف با پیام‌ها، درخواست‌های اتصال یا بسته‌ها، مهاجمان می‌توانند سیستم را کند کرده یا آن را خراب کنند و از استفاده از ترافیک قانونی جلوگیری کنند.

8) تهدیدهای پایدار پیشرفته ( APT ) حملات هدفمند طولانی مدتی هستند که در آن مهاجم به شبکه نفوذ می کند و برای مدت طولانی با هدف سرقت داده ها ناشناخته می ماند.

9) حملات Man-in-the-Middle (MitM ) حملاتی استراق سمع هستند که شامل رهگیری و انتقال پیام‌ها بین دو طرف توسط مهاجم می‌شود که معتقدند با یکدیگر در ارتباط هستند.

سایر حملات متداول شامل بات‌نت‌ها، حملات درایو به دانلود، کیت‌های بهره‌برداری، تبلیغات بد، vishing، حملات پر کردن اعتبار، حملات اسکریپت بین سایتی ( XSS )، حملات تزریق SQL، به خطر افتادن ایمیل تجاری (BEC) و سوء استفاده‌های روز صفر است.

از بهترین نرم افزار هایی که میتوانیم در این باره از آن ها استفاده کنیم عبارت اند از انواع آنتی ویروس های پر قدرت مانند :

خرید آنتی ویروس کسپرسکی kaspersky

خرید لایسنس آنتی ویروس نود 32 (AntiVirus nod 32)

مهمترین چالش های امنیت سایبری چیست؟

امنیت های سایبری به طور مداوم توسط هکرها، از دست دادن داده ها، حریم خصوصی، مدیریت ریسک و تغییر استراتژی های امنیت سایبری به چالش کشیده می شود. 

انتظار نمی رود تعداد حملات سایبری در آینده نزدیک کاهش یابد. علاوه بر این، افزایش نقاط ورودی برای حملات، مانند ورود اینترنت اشیا ( IoT )، نیاز به ایمن سازی شبکه ها و دستگاه ها را افزایش می دهد.

یکی از مشکل سازترین عناصر امنیت های سایبری، ماهیت در حال تحول خطرات امنیتی است:

با ظهور فناوری‌های جدید، و با استفاده از فناوری به روش‌های جدید یا متفاوت، راه‌های حمله جدید توسعه می‌یابند. همگامی با این تغییرات و پیشرفت های مکرر در حملات، و همچنین به روز رسانی شیوه های محافظت در برابر آنها، می تواند چالش برانگیز باشد.

 مسائل شامل حصول اطمینان از به روز رسانی مداوم تمام عناصر امنیت های سایبری برای محافظت در برابر آسیب پذیری های احتمالی است. این امر به ویژه برای سازمان های کوچکتر بدون کارکنان یا منابع داخلی می تواند دشوار باشد.

علاوه بر این، سازمان ها می توانند داده های بالقوه زیادی را در مورد افرادی که از یک یا چند سرویس آنها استفاده می کنند جمع آوری کنند. 

با جمع‌آوری داده‌های بیشتر، احتمال وجود یک مجرم سایبری که می‌خواهد اطلاعات شناسایی شخصی ( PII ) را بدزدد، نگرانی دیگری است. 

به عنوان مثال، سازمانی که PII را در فضای ابری ذخیره می کند ممکن است در معرض حمله باج افزار قرار گیرد. سازمان ها باید هر کاری که می توانند برای جلوگیری از نفوذ ابر انجام دهند.

برنامه‌های امنیت سایبری باید به آموزش کاربر نهایی نیز بپردازند، زیرا کارمندان ممکن است به طور تصادفی ویروس‌ها را در لپ‌تاپ یا دستگاه‌های تلفن همراه خود وارد محل کار کنند. 

آموزش منظم آگاهی از امنیت به کارمندان کمک می کند تا سهم خود را در ایمن نگه داشتن شرکت خود در برابر تهدیدات سایبری انجام دهند.

چالش دیگری که برای امنیت سایبری وجود دارد، کمبود پرسنل واجد شرایط است. با افزایش حجم داده‌های جمع‌آوری‌ و استفاده شده توسط کسب‌ و کارها، نیاز به کارکنان امنیت سایبری برای تجزیه و تحلیل، مدیریت و پاسخ به حوادث نیز افزایش می‌یابد.

(ISC) فاصله محل کار بین مشاغل مورد نیاز امنیت های سایبری و متخصصان امنیتی را 3.1 میلیون تخمین زد.

چگونه از اتوماسیون در امنیت سایبری استفاده می شود؟

اتوماسیون سیستم ها در امنیت سایبریاتوماسیون به یک جزء جدایی ناپذیر برای محافظت از شرکت ها در برابر افزایش تعداد و پیچیدگی تهدیدات سایبری تبدیل میشود. استفاده از هوش مصنوعی ( AI ) و یادگیری ماشینی در مناطقی با جریان داده های با حجم بالا می تواند به بهبود امنیت سایبری در سه دسته اصلی کمک کند:

 • تشخیص تهدید پلتفرم‌های هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند و تهدیدات پیدا و آن ها را شناسایی کنند و همچنین تهدیدات جدید را پیش‌بینی کنند.
 • پاسخ تهدید پلتفرم‌های هوش مصنوعی نیز حفاظت‌های امنیتی را ایجاد و به‌طور خودکار اعمال می‌کنند.
 • افزایش انسان. متخصصان امنیتی اغلب مملو از هشدارها و کارهای تکراری هستند. هوش مصنوعی می‌تواند با تریگر کردن خودکار آلارم‌های کم خطر و خودکارسازی تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و سایر کارهای تکراری، خستگی هشدار را از بین ببرد و انسان‌ها را برای انجام کارهای پیچیده‌تر آزاد کند.

از دیگر مزایای اتوماسیون در امنیت سایبری می توان به طبقه بندی حملات، طبقه بندی بدافزارها، تجزیه و تحلیل ترافیک، تجزیه و تحلیل انطباق و موارد دیگر اشاره کرد.

فروشندگان و ابزارهای مهم در این زمینه :

فروشندگان در زمینه امنیت سایبری معمولاً محصولات و خدمات امنیتی مختلفی را ارائه می دهند. ابزارها و سیستم های امنیتی رایج عبارتند از:

 • مدیریت هویت و دسترسی ( IAM )
 • فایروال ها
 • حفاظت نقطه پایانی
 • ضد بدافزار
 • سیستم های پیشگیری/تشخیص نفوذ (IPS/IDS)
 • پیشگیری از حذف اطلاعات ( DLP )
 • تشخیص و پاسخ نقطه پایانی
 • اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد (SIEM)
 • ابزارهای رمزگذاری
 • اسکنرهای آسیب پذیری
 • شبکه های خصوصی مجازی ( VPN )
 • پلت فرم حفاظت از بار کاری ابری ( CWPP )
 • کارگزار امنیت دسترسی ابری ( CASB )

فروشندگان معروف امنیت سایبری عبارتند از :

Check Point، Cisco، Code42، CrowdStrike، FireEye، Fortinet، IBM، Imperva، KnowBe4، McAfee، Microsoft، Palo Alto Networks، Rapid7، Splunk، Symantec، Trend Micro و Trustwave.

فرصت های شغلی در امنیت سایبری چیست؟

با ادامه رشد چشم انداز تهدیدات سایبری و ظهور تهدیدهای جدید – مانند تهدیدات اینترنت اشیا – به افراد با آگاهی از امنیت سایبری و مهارت های سخت افزاری و نرم افزاری نیاز است.

متخصصان فناوری اطلاعات و سایر متخصصان کامپیوتر در نقش های امنیتی مورد نیاز هستند، مانند:

 • افسر ارشد امنیت اطلاعات ( CISO ): فردی است که برنامه امنیتی را در سراسر سازمان اجرا می کند و بر عملیات بخش امنیت فناوری اطلاعات نظارت می کند.
 • دفتر ارشد امنیت ( CSO ): مسئول اجرایی امنیت فیزیکی و یا سایبری یک شرکت است.
 • مهندسان امنیتی: با تمرکز بر کنترل کیفیت در زیرساخت فناوری اطلاعات، دارایی های شرکت را در برابر تهدیدات محافظت می کنند.
 • معماران امنیتی: مسئول برنامه ریزی، تجزیه و تحلیل، طراحی، آزمایش، نگهداری و پشتیبانی از زیرساخت های حیاتی یک سازمان هستند.
 • تحلیلگران امنیتی: چندین مسئولیت دارند که شامل برنامه ریزی اقدامات و کنترل های امنیتی، حفاظت از فایل های دیجیتال و انجام ممیزی های امنیتی داخلی و خارجی است.
 • تسترهای نفوذ : هکرهای اخلاقی هستند که امنیت سیستم‌ها، شبکه‌ها و برنامه‌ها را آزمایش می‌کنند و به دنبال آسیب‌پذیری‌هایی هستند که می‌توانند توسط عوامل مخرب مورد سوء استفاده قرار گیرند.
 • شکارچیان: تهدید، تحلیلگران تهدید هستند. که هدفشان کشف آسیب‌پذیری‌ها و حملات و کاهش آن‌ها قبل از به خطر انداختن یک تجارت است.

سایر مشاغل امنیت سایبری شامل مشاوران امنیتی، افسر حفاظت از اطلاعات ، معماران امنیت ابری، مدیران و تحلیلگران مدیر عملیات امنیتی (SOC) ، محققان امنیتی، رمزنگاران و مدیران امنیتی است.

آموزش امنیت سایبری به زبان ساده:

CISA با ارائه آموزش برای کارکنان فدرال، متخصصان امنیت سایبری بخش خصوصی، اپراتورهای زیرساخت های حیاتی، شرکای آموزشی و عموم مردم به دنبال این است.

نیروی کار آماده سایبری فردا را با هدایت آموزش و آموزش نیروی کار امنیت سایبری فعال کند. CISA متعهد به حمایت از نیروی کار ملی سایبری و حفاظت از زیرساخت های سایبری کشور است.

تمرینات امنیت سایبری:

CISA تمرینات امنیتی سایبری و فیزیکی را با دولت و شرکای صنعتی برای افزایش امنیت و انعطاف پذیری زیرساخت های حیاتی انجام می دهد.

این تمرین‌ها مکانیسم‌های مؤثر و عملی را برای شناسایی بهترین شیوه‌ها، درس‌های آموخته‌شده و زمینه‌هایی برای بهبود در برنامه‌ها و رویه‌ها در اختیار ذینفعان قرار می‌دهد.

محیط آموزش مجازی فدرال:

محیط آموزش مجازی فدرال (FedVTE) یک سیستم آموزش امنیت سایبری رایگان، آنلاین و درخواستی است. با دوره‌های مختلف از سطوح مبتدی تا پیشرفته، می‌توانید مهارت‌های امنیت سایبری خود را با سرعت و زمان‌بندی خودتان تقویت کنید یا بسازید!

آمادگی صدور گواهینامه:

دوره های آمادگی گواهینامه با موضوعاتی مانند هک اخلاقی، مدیر امنیت اطلاعات گواهی شده (CISM) و حرفه ای امنیت سیستم های اطلاعاتی گواهی شده (CISSP) در دسترس است.

چارچوب NICE:

TheNICE Cybersecurity Workforce Framework پایه ای برای افزایش اندازه و توانایی نیروی کار امنیت سایبری ایالات متحده است. این یک تعریف مشترک از امنیت سایبری، فهرستی جامع از وظایف امنیت سایبری، و دانش، مهارت‌ها و توانایی‌ها (KSAs) مورد نیاز برای انجام آن وظایف ارائه می‌کند.

همه دوره‌های FedVTE با نقش‌های کاری NICE Cybersecurity Workforce Framework همسو هستند، بنابراین می‌توانید دوره‌هایی را پیدا کنید که بیشترین کاربرد را برای نقش شما دارند.

آکادمی مهارت دفاع سایبری فدرال:

آکادمی مهارت دفاع سایبری فدرال یک برنامه گروهی 12 هفته ای است که برای کارمندان فدرال ایجاد شده است تا دانش، مهارت ها و توانایی های یک تحلیلگر دفاع سایبری (CDA) را توسعه دهند.

آموزش واکنش به حوادث:

برنامه آموزشی بدون هزینه CISA برای آموزش واکنش به حوادث، مجموعه ای از پیشنهادات آموزشی را برای متخصصان سایبری مبتدی و متوسط ارائه می دهد که شامل آگاهی اولیه امنیت سایبری و بهترین شیوه ها برای سازمان ها و دوره های آموزشی دامنه سایبری عملی برای واکنش به حوادث می شود.

راهنمای آموزش نیروی کار:

راهنمای آموزش نیروی کار امنیت سایبری CISA (.pdf، 3.53 مگابایت) برای متخصصان امنیت سایبری و فناوری اطلاعات فدرال و ایالتی، محلی، قبیله ای و سرزمینی (SLTT) فعلی و آینده است. که به دنبال گسترش مهارت های امنیت سایبری و گزینه های شغلی خود هستند. این یک راهنمای قابل دانلود و تعاملی است که برای استفاده با ابزار مسیرهای شغلی سایبری است. از همین امروز برنامه ریزی حرکت بعدی شغلی سایبری خود را شروع کنید!

اپراتورهای زیرساخت حیاتی امنیت سایبری:

ارزیابی و استانداردسازی:

برنامه ارزیابی و استانداردسازی (AES) به گونه‌ای طراحی شده است که سازمان‌ها را قادر می‌سازد فردی آموزش دیده داشته باشند که بتواند چندین ارزیابی و بررسی امنیت سایبری را مطابق با استانداردهای صنعت و/یا امنیت اطلاعات فدرال انجام دهد.

تشخیص و کاهش مستمر:

برنامه تشخیص و کاهش مستمر (CDM) از تلاش‌های دولتی و سازمانی خاص برای ارائه راه‌حل‌های امنیت سایبری مبتنی بر ریسک، سازگار و مقرون‌به‌صرفه برای محافظت از شبکه‌های غیرنظامی فدرال در تمام سطوح سازمانی پشتیبانی می‌کند.

بسته تمرینی رومیزی CISA:

بسته تمرینی CISA Tabletop Exercise (CTEP) برای کمک به صاحبان زیرساخت های حیاتی و اپراتورها در توسعه تمرینات روی میز خود برای برآوردن نیازهای خاص امکانات و ذینفعان خود طراحی شده است.

سیستم های کنترل صنعتی:

CISA آموزش امنیت سایبری رایگان سیستم های کنترل صنعتی (ICS) را برای محافظت در برابر حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی مانند شبکه های برق و تاسیسات تصفیه آب ارائه می دهد. آموزش ICS CISA به دلیل ارتباط آن در سطح جهانی شناخته شده است و تقریباً در سراسر جهان در دسترس است.

حرفه ای های امنیت سایبری (غیر فدرال)

تمرینات امنیت سایبری:

CISA تمرینات امنیتی سایبری و فیزیکی را با دولت و شرکای صنعتی برای افزایش امنیت و انعطاف پذیری زیرساخت های حیاتی انجام می دهد. این تمرین‌ها مکانیسم‌های مؤثر و عملی را برای شناسایی بهترین شیوه‌ها، درس‌های آموخته‌شده و زمینه‌هایی برای بهبود در برنامه‌ها و رویه‌ها در اختیار ذینفعان قرار می‌دهد.

محیط آموزش مجازی فدرال:

محیط آموزش مجازی فدرال (FedVTE) یک سیستم آموزش امنیت سایبری رایگان، آنلاین و بر اساس تقاضا است. با دوره‌های مختلف از سطوح مبتدی تا پیشرفته، می‌توانید مهارت‌های امنیت سایبری خود را با سرعت و برنامه زمانی خود تقویت کنید یا بسازید!

آمادگی صدور گواهینامه

دوره های آمادگی صدور گواهینامه با موضوعاتی مانند هک اخلاقی، مدیر امنیت اطلاعات گواهی شده (CISM) و حرفه ای امنیت سیستم های اطلاعات خبره (CISSP) در دسترس است.

چارچوب NICE

TheNICE Cybersecurity Workforce Framework پایه ای برای افزایش اندازه و توانایی نیروی کار امنیت سایبری ایالات متحده است. این یک تعریف مشترک از، فهرستی جامع از وظایف و دانش، مهارت‌ها و توانایی‌ها (KSAs) مورد نیاز برای انجام آن وظایف ارائه می‌کند.

راهنمای آموزش نیروی کار:

راهنمای آموزش نیروی کار امنیت سایبری قابل دانلود CISA (.pdf، 3.53 مگابایت) به کارکنان کمک می کند تا یک برنامه آموزشی بر اساس سطح مهارت فعلی و مسیر شغلی مورد نظر خود ایجاد کنند.

عمومی

محیط آموزش مجازی فدرال آموزش امنیت سایبری عمومی بر اساس تقاضا:

محیط آموزش مجازی فدرال (FedVTE) اکنون دوره هایی را ارائه می دهد که رایگان و در دسترس عموم هستند. با دوره‌های مختلف از سطوح مبتدی تا پیشرفته، می‌توانید مهارت‌های خود را با سرعت و برنامه زمانی خود تقویت کنید یا بسازید!

آمادگی صدور گواهینامه

دوره های آمادگی صدور گواهینامه با موضوعاتی مانند کدنویسی 101، مدیریت ریسک زنجیره تامین سایبری، ضروریات سایبری و مبانی امنیت سایبری برای مدیران در دسترس عموم است.

چارچوب NICE

چارچوب ابتکاری ملی برای آموزش امنیت سایبری (NICE) طرحی را برای دسته بندی، سازماندهی و توصیف کارهایی در زمینه ها و وظایف تخصصی، از جمله دانش، مهارت ها و توانایی ها (KSAs) ارائه می دهد.

FedVTE دوره های موجود را به این عناصر تقسیم می کند و آنها را بر اساس حوزه تخصصی برچسب گذاری می کند تا به شما کمک کند. دوره هایی را که برای شغل یا آرزوی خاص خود نیاز دارید شناسایی کنید.

آموزش واکنش به حوادث:

برنامه آموزشی بدون هزینه CISA برای پاسخگویی به حوادث، مجموعه ای از پیشنهادات آموزشی را برای متخصصان سایبری مبتدی و متوسط ​​ارائه می دهد. که شامل آگاهی اولیه امنیت سایبری و بهترین شیوه ها برای سازمان ها و دوره های آموزشی دامنه سایبری عملی برای واکنش به حوادث می شود.

لیست مقالات مرتبط : 

بهترین آنتی ویروس های ویندوز 2023

ویژگی های آنتی ویروس نود 32

تفاوت سخت افزار و نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید