حذف نشدن برخی آنتی ویروس ها از ویندوز

دلایل حذف نشدن آنتی ویروس ویندوز

 از مهم ترین دلایل حذف نشدن نرم افزار آنتی ویروس از ویندوز میتواند این باشد که سیستم شما توسط نرم افزار های جاسوسی کنترل شود. دلیل دیگر پاک نشدن آنتی ویروس تقلبی بودن لایسنس آن و یا نسخه دانلود می باشد.

در ادامه به بررسی چگونگی نصب یک آنتی ویروس جدید با لایسنس قانونی و امن می پردازیم.

نصب آنتی ویروس جدید چگونه است؟

آنتی ویروس های مختلفی در بازار وجود دارد. اگر قبلاً یک آنتی ویروس بر روی سیستم رایانه شما نصب شده است و می خواهید آنتی ویروس دیگری را جایگزین ان کنید. ابتدا باید نرم افزار آنتی ویروس فعلی را حذف نصب کنید. و سپس برنامه جدید را راه اندازی کنید.

بنابراین در این مقاله ما سعی داریم ببینیم چرا گاهی نمی شود آنتی ویروس را از روی سیستم حذف کرد و برای حل این مشکل چه چاره ای باید بی اندیشیم.

برای خرید لایسنس قانونی آنتی ویروس مورد نظر اینجا کلیک کنید

وجود بیش از یک نرم افزار آنتی ویروس در حال اجرا همزمان بر روی کامپیوتر شما اغلب باعث ایجاد تداخل و در نتیجه خطا، عملکرد کند و عدم شناسایی صحیح ویروس ها می شود.

در نتیجه همواره باید یک انتی ویروس کاربردی در سیستم خود داشته باشید و بقیه را حذف کنید. به خاطر داشته باشید که اگر اشتراکی در شرکت آنتی ویروس دارید، حذف نصب برنامه ممکن است اشتراک شما را لغو نکند. و تنها برنامه از سیستم شما حذف می شود.

البته در حالت های دیگری نیز ممکن است شما بخواهید آنتی ویروس خود را حذف کنید. برای مثال وقتی این نرم افزار کارکرد مثبتی ندارد و برای شما اختلال ایجاد می کند باید از شر ان راحت شوید. برای این کار می توانید ابتدا انتی ویروس را غیر فعال کنید و بعد ان را حذف کنید.

چگونه آنتی ویروس را غیر فعال کنیم:

حذف یا غیر فعال کردن آنتی ویروس

برای غیر فعال کردن آنتی ویروس ابتدا پوشه اصلی نرم افزار آنتی ویروس را پیدا کنید. این پوشه در منوی استارت ویندوز کامپیوتر شما قرار دارد. حال از ویژگی حذف داخلی برنامه استفاده کنید. رای انجام این کار، روی Start ، All Programs کلیک کنید و در لیست برنامه ها به دنبال برنامه آنتی ویروس بگردید.

بعد از پیدا کردن نرم افزار آنتی ویروس مورد نظر بر روی گزینه Uninstall کلیک کنید. و سپس طبق دستورات روند را ادامه دهید تا آنتی ویروس شما به طور کامل حذف شود.

اگر ویندوز سیستم شما از نوع ویستا 7،8 و10 است.  Add or Remove Programs را باز کنید و بعد از پیدا کردن آنتی ویروس ان را انتخاب کرده و در بالای سر ستون ها، گزینه Uninstall را کلیک کنید تا فرآیند حذف نصب آغاز شود. برخی از برنامه های آنتی ویروس ممکن است چندین بار در لیست برنامه ها لیست شوند. قبل از راه اندازی مجدد رایانه یا نصب آنتی ویروس دیگر، مطمئن شوید که تمام قسمت های مرتبط آنتی ویروس را حذف نصب کرده اید.

اگر نتوانستید به این روش انتی ویروس را حذف کنید و با خطا مواجه شدید. از حالت Safe Mode به حذف نصب بروید . اگر برنامه آنتی ویروس در لیست افزودن یا حذف برنامه ها وجود ندارد، ممکن است یک آنتی ویروس بد نصب شده یا یک آنتی ویروس سرکش داشته باشید.

حذف نصب از حالت ایمن

در برخی موارد، فرآیند حذف ممکن است نتواند ادامه یابد زیرا برنامه آنتی ویروس در حال حاضر در ویندوز بارگذاری شده و در حال اجرا است. اگر آنتی ویروس را نمی توان غیرفعال کرد. آن را در حالت ایمن ویندوز حذف نصب کنید. برای این کار قسمت Safe Mode، برنامه آنتی ویروس بارگیری و اجرا نمی شود، که امکان حذف نصب را با استفاده از هر یک از روش هایی که قبلا ذکر شد امکان پذیر می کند.

برنامه های آنتی ویروس سرکش

اگر نرم افزار انتی ویروس نصب شده روی سیستم شما در واقع یک بد افزار یا جاسوس افزار باشد، شما با مشکلی جدی روبرو خواهید شد. آنتی ویروس های جعلی در اینترنت وجود دارند و می توانند به رایانه شما آسیب برسانند. یا به کسی کمک کند اطلاعات شما را بدزدد. یکی از شناخته شده‌ترین مواردی که بسیاری از کاربران رایانه را آزار داده است، آنتی ویروس 2011 نام دارد.

در همچین حالتی که سیستم شما به این بد افزار ها آلوده شده است. شما حتما باید ان را در اسرع وقت حذف کنید. برای این کار ابتدا باید یک نرم افزار حذف برنامه های جاسوسی را نصب کرده و سپس ان ها را پاک کنید. یکی از این برنامه ها که برای حذف آنتی ویروس بسیار کاربردی است Malwarebytes می باشد.

نتیجه گیری مقاله:

در واقع همان طور که گفتیم یک آنتی ویروس باید کاملا اصلی و قانونی باشد. شما به هیچ عنوان نباید یک آنتی ویروس که از منبع نصبی آن اطلاعات کافی ندارید بر روی سیستم خود نصب کنید.

اگر طبق موارد بالا پیش رفتید و در پایان متوجه شدید هنوزبخش هایی از آن باقی مانده است. باید چه کار کنید؟ 

همه حذف کننده ها برنامه های خود را به طور کامل حذف نمی کنند و باقیمانده ها می توانند مشکلاتی مانند پیام های خطا و هدر رفتن فضای دیسک را ایجاد کنند. در مورد برنامه های آنتی ویروس، که عمیقاً در سیستم عامل ویندوز ادغام شده اند، حذف ناقص می تواند مشکل ساز باشد. اگر برای نصب محصول دیگری نیاز به حذف یک محصول AV دارید، موضوع حذف نصب AV مهم می شود. که در مقالات بعدی به ان می پردازیم.

لیست مقالات مرتبط :

چرا آنتی ویروس فعال نمی شود

چرا رنگ آنتی ویروس قرمز یا نارنجی می شود

لیست بهترین آنتی ویروس های ویندوز در سال 2023

دیدگاهتان را بنویسید