نرم افزار چیست؟ نرم افزار کامپیوتر چیست؟

software

نرم افزار چیست؟ انواع نرم افزارها و توضیحات کامل

در این مقاله از سایت گیگاکالا قصد داریم نرم افزار را به طور کامل توضیح دهیم و انواع آن را نام ببریم و مثال های متنوعی از نرم افزار را ارائه دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نرم افزار چیست؟

نرم‌افزار مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها، داده‌ها یا برنامه‌هایی است که برای کارکرد رایانه‌ها و اجرای وظایف خاص استفاده می‌شوند. نرم افزار برعکس سخت افزار است که جنبه های فیزیکی یک کامپیوتر را توصیف می کند. نرم افزار یک اصطلاح عمومی است که برای اشاره به برنامه ها، اسکریپت ها و برنامه هایی که روی یک دستگاه اجرا می شوند، استفاده می شود. می توان آن را به عنوان بخش متغیر یک کامپیوتر در نظر گرفت، در حالی که سخت افزار بخش غیرقابل تغییر است.

میتوانید مقاله تفاوت سخت افزار و نرم افزار را نیز مطالعه کنید.

انواع نرم افزارها به چند دسته تقسیم میشوند؟

دو دسته اصلی نرم افزارها، نرم افزارهای کاربردی و نرم افزارهای سیستمی هستند. برنامه نرم افزاری است که نیاز خاصی را برآورده می کند یا وظایفی را انجام می دهد. نرم افزار سیستم برای اجرای سخت افزار کامپیوتر طراحی میشوند و بستری را برای اجرای برنامه ها در بالای آن فراهم می کند.

انواع دیگر نرم افزارها شامل نرم افزارهای برنامه نویسی است که ابزارهای برنامه نویسی مورد نیاز توسعه دهندگان نرم افزار را فراهم می کند. میان افزار، که بین نرم افزار سیستم و برنامه های کاربردی قرار می گیرد. و نرم افزار درایور، که دستگاه های کامپیوتری و لوازم جانبی را کار می کند.

What is the software?

نرم افزارهای اولیه برای رایانه های خاصی نوشته شده بود و با سخت افزاری که روی آن کار می کرد فروخته می شد. در دهه 1980، نرم افزارها روی فلاپی دیسک و بعداً روی سی دی و دی وی دی فروخته شدند. امروزه بیشتر نرم افزارها از طریق اینترنت خریداری و دانلود می شوند. نرم افزار را می توان در وب سایت های فروشنده یا وب سایت های ارائه دهنده خدمات کاربردی یافت.

نرم افزار کامپیوتر چیست؟

به هر برنامه ای که در سیستم رایانه ای شما در حال فعالیت است نرم افزار میگویند. به عبارت ساده تر به هر چیزی که در سیتم شما ردر حال فعالیت است و شما نمیتوانید آن را لمس کنید نرم افزار میگویند.

انواع نرم افزار ها

رایج ترین نرم افزار های موجود که بیشترین استفاده را دارد:

نرم افزار چیست؟

نرم افزار کاربردی:

رایج‌ترین نوع نرم‌افزار، نرم‌افزار کاربردی، بسته نرم‌افزاری رایانه‌ای است که عملکرد خاصی را برای یک کاربر یا در برخی موارد برای برنامه دیگری انجام می‌دهد. یک برنامه می تواند مستقل باشد یا می تواند گروهی از برنامه ها باشد که برنامه را برای کاربر اجرا می کنند. نمونه‌هایی از برنامه‌های کاربردی مدرن عبارتند از مجموعه‌های اداری، نرم‌افزارهای گرافیکی، پایگاه‌های داده و برنامه‌های مدیریت پایگاه داده، مرورگرهای وب، واژه‌پردازها، ابزارهای توسعه نرم‌افزار، ویرایشگرهای تصویر و پلتفرم‌های ارتباطی.

سیستم نرم افزار:

این نرم افزارها برای اجرای برنامه های کاربردی و سخت افزار کامپیوتر طراحی میشوند. نرم افزار سیستم، فعالیت ها و عملکردهای سخت افزار و نرم افزار را هماهنگ می کند. علاوه بر این، عملیات سخت‌افزار رایانه را کنترل می‌کند و محیط یا پلتفرمی را برای همه انواع دیگر نرم‌افزارها فراهم می‌کند. سیستم‌عامل بهترین نمونه نرم‌افزار سیستم است. تمام برنامه های کامپیوتری دیگر را مدیریت می کند. نمونه‌های دیگر نرم‌افزار سیستم عبارتند از سفت‌افزار، مترجم زبان کامپیوتر و ابزارهای کمکی سیستم.

نرم افزار درایور:

این نرم افزار که به عنوان درایورهای دستگاه نیز شناخته می شود، اغلب نوعی نرم افزار سیستمی در نظر گرفته می شود. درایورهای دستگاه، دستگاه ها و لوازم جانبی متصل به رایانه را کنترل می کنند و آنها را قادر می سازند تا وظایف خاص خود را انجام دهند. هر دستگاهی که به رایانه متصل است حداقل به یک درایور دستگاه برای عملکرد نیاز دارد. مثال‌ها شامل نرم‌افزاری است که با هر سخت‌افزار غیراستاندارد، از جمله کنترل‌کننده‌های بازی ویژه، و همچنین نرم‌افزاری که سخت‌افزار استاندارد را فعال می‌کند، مانند دستگاه‌های ذخیره‌سازی USB، صفحه‌کلید، هدفون و چاپگر ارائه می‌شود.

میان افزار:

اصطلاح میان‌افزار نرم‌افزاری را توصیف می‌کند که بین نرم‌افزار کاربردی و سیستمی یا بین دو نوع مختلف نرم‌افزار کاربردی واسطه می‌شود. به عنوان مثال، میان افزار مایکروسافت ویندوز را قادر می سازد تا با Excel و Word صحبت کند. همچنین برای ارسال درخواست کار از راه دور از یک برنامه کاربردی در رایانه ای که دارای یک نوع سیستم عامل است، به برنامه ای در رایانه ای با سیستم عامل متفاوت استفاده می شود. همچنین برنامه های جدیدتر را قادر می سازد با برنامه های قدیمی کار کنند.

What is the software

نرم افزار برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسان کامپیوتر از نرم افزارهای برنامه نویسی برای نوشتن کد استفاده می کنند. نرم افزارهای برنامه نویسی و ابزارهای برنامه نویسی توسعه دهندگان را قادر می سازند تا برنامه های نرم افزاری دیگر را توسعه دهند، بنویسند، آزمایش کنند و اشکال زدایی کنند. نمونه هایی از نرم افزارهای برنامه نویسی شامل اسمبلر، کامپایلر، دیباگر و مفسر است.

سایر مقالات پربازدید سایت گیگاکالا:

بهترین آنتی ویروس ویندوز

تفاوت سخت افزار و نرم افزار

سخت افزار چیست؟ سخت افزار کامپیوتر چیست؟ What is hardware

دیدگاهتان را بنویسید