تفاوت سخت افزار و نرم افزار

تفاوت نرم افزار و سخت افزار

تفاوت سخت افزار و نرم افزار

تفاوت اصلی بین سخت افزار و نرم افزار در این است که سخت افزار به اجزای فیزیکی کامپیوتر اشاره دارد در حالی که نرم افزار به مجموعه دستورالعمل هایی اشاره دارد که برای انجام یک کار خاص به کامپیوتر ارائه می شود.

اجزای یک کامپیوتر به طور عمده به دو بخش تقسیم می شوند. سخت افزاری و نرم افزاری هستند. سخت افزار به اجزای محسوس و فیزیکی کامپیوتر اشاره دارد. CPU، مادربرد، ماوس، صفحه کلید، چاپگر و مانیتور برخی از اجزای سخت افزاری هستند. از سوی دیگر، نرم افزار مجموعه ای از دستورالعمل ها برای انجام یک کار خاص است. برای انجام یک کار، نرم افزار باید در سخت افزار بارگذاری شود. نرم افزار به عنوان رابط بین کاربر و سخت افزار عمل می کند. به طور خلاصه، سخت افزار و نرم افزار برای کامپیوتر ضروری هستند تا خروجی مفیدی تولید کنند.

این مقاله موارد زیر را به طور کامل پوشش میدهد؛ اگر سوال شما از موارد زیر است حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نرم افزار چیست؟ نرم افزار کامپیوتر چیست؟

سخت افزار چیست؟ سخت افزار کامپیوتر چیست؟

واژه های کلیدی سخت افزار:

نرم افزار کاربردی، کامپیوتر، سخت افزار، دستگاه های ورودی، دستگاه های خروجی، دستگاه های ذخیره سازی ثانویه، نرم افزار، نرم افزار سیستم

سخت افزار چیست؟

سخت افزار به اجزای فیزیکی کامپیوتر اشاره دارد. این اجزا ملموس هستند. سخت افزار بیشتر به دستگاه های ورودی، دستگاه های خروجی، دستگاه های ذخیره سازی ثانویه و اجزای داخلی تقسیم می شود.

سخت افزار جیست؟

دستگاه های ورودی: اولاً، دستگاه های ورودی اجزایی هستند که داده ها را به رایانه ارسال می کنند. چند نمونه به شرح زیر است. صفحه کلید دستگاهی است که به کاربر اجازه می دهد داده های ورودی را وارد کند. چیدمان صفحه کلید شبیه به ماشین تحریر با کلیدهای اضافی است. دستگاه ورودی دیگر ماوس است. از دکمه های چپ، راست ماوس و یک چرخ تشکیل میشود. نمی توان از آن برای وارد کردن متن به رایانه استفاده کرد. با توجه به حرکت ماوس، امکان کنترل موقعیت مکان نما روی صفحه وجود دارد. جوی استیک، قلم نور، اسکنر، میکروفون، و بارکد خوان نمونه هایی دیگر برای دستگاه های ورودی هستند.

دستگاه های خروجی: ثانیاً، دستگاه های خروجی دستگاه های جانبی هستند که داده ها را از رایانه دریافت می کنند. این می تواند یک نمایشگر، طرح ریزی یا هر رسانه دیگری باشد. چند نمونه به شرح زیر است. مانیتور یک واحد نمایشگر بصری (VDU) است که داده ها یا تصاویر را از رایانه نمایش می دهد. چاپگر به چاپ جزئیات در کاغذ کمک می کند. جدیدترین چاپگرها پرینترهای تزریقی هستند. آنها برای چاپ چندگانه با کیفیت بالا استفاده می شوند.

سخت افزار یعنی چه

دستگاه های ذخیره سازی ثانویه:

دستگاه‌های ذخیره‌سازی ثانویه دستگاه‌هایی هستند که داده‌ها را تا زمانی که داده‌ها حذف یا لغو شوند، ذخیره می‌کنند. این دستگاه ها اطلاعات را به طور دائم ذخیره می کنند. بنابراین، آنها حافظه غیر فرار هستند. به عبارت دیگر، خاموش کردن دستگاه، اطلاعات موجود در دستگاه های ذخیره سازی ثانویه را حذف نمی کند. هارد دیسک، سی دی، دی وی دی، فلاپی دیسک، درایوهای حالت جامد چند نمونه برای دستگاه های ذخیره سازی ثانویه هستند.

اجزای داخلی:

مهمتر از همه، اجزای داخلی عناصری هستند که مستقیماً با عملکردهای اصلی رایانه ارتباط برقرار می کنند. CPU، RAM، ROM و مادربرد نمونه های کمی هستند. CPU واحد اجرای اصلی کامپیوتر است. بیشتر به دو بخش تقسیم می شود: واحد حساب و منطق (ALU) و واحد کنترل (CU). ALU محاسبات ریاضی و عملیات منطقی را انجام می دهد. واحد کنترل (CU) سیگنال های کنترلی را برای کار با سایر اجزا حمل می کند.

RAM مخفف Random Access Memory است که داده ها، برنامه ها و نتایج برنامه را برای CPU ذخیره می کند تا وظایف را انجام دهد. امکان انجام عملیات خواندن و نوشتن در رم وجود دارد. مقدار RAM عامل قابل توجهی برای تعیین عملکرد کامپیوتر است. برای دسترسی CPU به حافظه ثانویه مانند هارد دیسک برای همه عملیات به زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین، RAM به عنوان ذخیره سازی اولیه استفاده می شود. این یک خاطره فرار است. بنابراین، اطلاعات را به طور موقت نگه می دارد. به عبارت دیگر، خاموش کردن دستگاه باعث پاک شدن اطلاعات رم می شود.

ROM مخفف Read Only Memory است. فقط از رام میشه خوند. این یک حافظه غیر فرار است، بنابراین اطلاعان دائمی هستند. این شامل دستورالعمل های مورد نیاز برای راه اندازی کامپیوتر است. علاوه بر این، مادربرد یک پلت فرم واحد است. CPU، حافظه، هارد دیسک و سایر پورت ها را از طریق کابل متصل می کند. اینها اجزای اصلی سخت افزاری هستند که در رایانه یافت می شوند.

 

نرم افزار کامپیوتر چیست؟

 

به همان اندازه که این سوال در عصر کنونی ممکن است آسان باشد، خوب است که تفاوت های اصلی را بدانید حتی اگر بسیاری فکر می کنند آنقدر واضح است که نمی توان آنها را ذکر کرد. سخت افزار کامپیوتر هر وسیله فیزیکی است که در دستگاه شما یا همراه با آن استفاده می شود، در حالی که نرم افزار مجموعه ای از کدهای نصب شده بر روی هارد دیسک کامپیوتر شما است. به عنوان مثال، مانیتور رایانه ای که در حال حاضر برای خواندن این متن استفاده می کنید و ماوسی که برای پیمایش در این صفحه وب استفاده می کنید، سخت افزار رایانه است. مرورگر اینترنتی که به شما امکان بازدید از این صفحه را می دهد و سیستم عاملی که مرورگر روی آن کار می کند نرم افزار محسوب می شود.

همه نرم افزارها از حداقل یک دستگاه سخت افزاری برای اجرا استفاده می کنند. به عنوان مثال یک بازی ویدیویی را در نظر بگیرید که نرم افزاری است. برای کار از پردازنده کامپیوتر (CPU)، حافظه (RAM)، هارد دیسک و کارت گرافیک استفاده می کند. نرم افزار پردازش کلمه از پردازنده کامپیوتر، حافظه و هارد دیسک برای تولید و ذخیره اسناد استفاده می کند.

در کامپیوتر، سخت افزار چیزی است که باعث کارکرد کامپیوتر می شود. CPU داده ها را پردازش می کند و این اطلاعات را می توان در RAM یا روی هارد دیسک ذخیره کرد. یک کارت صدا می تواند صدا را به بلندگوها ارائه دهد و یک کارت ویدئو می تواند تصویری را به مانیتور ارائه دهد. همه اینها سخت افزاری است.

آیا کامپیوتر بدون سخت افزار می تواند کار کند؟

این همه به سخت افزار مورد نظر بستگی دارد. اکثر کامپیوترها حداقل به یک صفحه نمایش، هارد دیسک، صفحه کلید، حافظه، مادربرد، پردازنده، منبع تغذیه و کارت ویدئو نیاز دارند تا به درستی کار کنند.

اگر هر یک از این دستگاه ها وجود نداشته باشد یا معیوب باشد، با خطا مواجه می شود یا کامپیوتر راه اندازی نمی شود. افزودن سخت افزاری مانند درایو دیسک (مانند CD-ROM یا DVD)، مودم، ماوس، کارت شبکه، چاپگر، کارت صدا، یا بلندگوها لازم نیست، اما به رایانه قابلیت بیشتری می دهد.

در همان رایانه، نرم افزار را می توان نصب کرد و به شخص اجازه داد با سخت افزار تعامل داشته باشد. سیستم عامل ها، مانند ویندوز یا macOS، نرم افزاری هستند و یک رابط گرافیکی برای استفاده افراد از کامپیوتر و سایر نرم افزارها بر روی کامپیوتر فراهم می کنند. یک شخص می تواند اسناد و تصاویر را با استفاده از نرم افزار مناسب ایجاد کند.

آیا کامپیوتر بدون نرم افزار می تواند کار کند؟

در اکثر مواقع، بله، کامپیوتر می تواند بدون نصب نرم افزار کار کند. با این وجود، اگر یک سیستم عامل یا مفسر در رایانه یافت نشود، یا خطا ایجاد می کند یا هیچ اطلاعاتی را خروجی نمی دهد.
نصب برنامه ها بر روی کامپیوتر همراه با یک سیستم عامل به کامپیوتر قابلیت های بیشتری می دهد. به عنوان مثال، پردازشگر کلمه مورد نیاز نیست، اما به شما امکان می دهد اسناد و همچنین حروف ایجاد کنید.

بدون شک ما در عصر فناوری اطلاعات زندگی می کنیم. نرم افزار برنامه یا مجموعه ای از برنامه هاست که عملیات خاصی را انجام می دهد. بد نیست بدانید که دو نوع نرم افزار وجود دارد:

  1. نرم افزار سیستم
  2. نرم افزار کاربردی

نرم افزار سیستم بخشی از سیستم عامل است که برای عملیات خاص با سخت افزار ارتباط برقرار می کند. درایورها، IDE، سیستم عامل و غیره، نمونه هایی از نرم افزار سیستم هستند. از سوی دیگر، نرم افزار کاربردی برای تقویت محاسبات است و بر اساس نیاز کاربران است.

اهمیت نرم افزار چیست؟

تصور کنید سعی می کنید یک روز کامل بدون تلفن و اینترنت زنده بمانید. صرف فکر کردن به آن احتمالاً چیزی را نشان می دهد که در این عصر و عصر تقریباً غیرممکن است. از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شویم، روز خود را با یک برنامه ساعت زنگ دار شروع می‌کنیم و بلافاصله پس از بررسی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌ها در حالی که دوز صبحگاهی کافئین خود را می‌خوریم.

نرم افزار به عنوان وسیله ای برای بهبود زندگی ما توسعه یافته است. به عنوان مثال، با استفاده از یک وب سایت تجارت الکترونیک، می توانیم در هزینه و زمان صرفه جویی کنیم. سپس شبیه سازهای زیادی وجود دارند که از آن دسته نرم افزارهایی هستند که قبل از اجرای فیزیکی برای آزمایش استفاده می شوند. بنابراین، اهمیت نرم افزار در زندگی روزمره ما چیزی است که نمی توان نادیده گرفت. با دنیای تکنولوژی و خدماتی مانند محاسبات ابری در حال تکامل، کاربران حتی نیازی به دانلود نرم افزار روی رایانه خود ندارند. آنها به سادگی می توانند برنامه ها را مستقیماً از فضای ابری با حداقل نصب اجرا کنند.

سایر مقالات پربازدید سایت گیگاکالا:

بهترین آنتی ویروس ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید