امنیت شبکه چیست و انواع آن

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه چیست و چطور کار میکند؟

شبکه های کامپیوتری امکان ارتباط آسان و به اشتراک گذاری منابع را بین طیف وسیعی از کاربران فراهم می کند. با افزایش استفاده از خدمات اینترنتی، دامنه کاربران به سطح جهانی گسترش می یابد. در عین حال، این نیاز به افزایش امنیت شبکه در بین کاربران را ایجاد می کند. امنیت شبکه هر اقدامی است که برای محافظت از قابلیت استفاده، محرمانه بودن و یکپارچگی شبکه کامپیوتری و داده های خود انجام می دهید. این سخت افزار، نرم افزار و فرآیندهای شبکه شما را ترکیب می کند. هر سازمانی، صرف نظر از اندازه، نیاز به تدابیر امنیتی شبکه و کنترل کامل دسترسی به شبکه دارد.

امنیت شبکه

امنیت شبکه چگونه کار می کند؟

هنگام برنامه ریزی شبکه یک سازمان، باید اذعان داشته باشید که حمله می تواند در هر منطقه ای رخ دهد. بنابراین، شما باید سه سطح از کنترل های امنیتی را در نظر بگیرید که عبارتند از:

امنیت شبکه فیزیکی:

این شامل جلوگیری از دسترسی فیزیکی پرسنل غیرمجاز به اجزای شبکه سازمان است. هنگام پیکربندی این معیار کنترل امنیتی، می‌توانید از احراز هویت بیومتریک و قفل‌های امنیتی روی کمد کابل و روترها استفاده کنید.

امنیت شبکه اداری:

این نوع کنترل امنیتی شامل تنظیم سیاست ها و فرآیندهایی است که سطح دسترسی به شبکه توسط کاربران مختلف را کنترل می کند. همچنین کنترل می کند که کارکنان فناوری اطلاعات تا چه حد می توانند در ایجاد تغییرات زیرساخت پیش بروند.

امنیت شبکه فنی:

شامل حفاظت از داده های ذخیره شده در شبکه یا ورود و خروج داده ها به شبکه است. حفاظت از داده ها باید بر دسترسی غیرمجاز و همچنین استفاده مخرب توسط کارمندان متمرکز شود.

امنیت شبکه

یکی از راه های افزایش امنیت استفاده از جاسوس یاب های اینترنت سکیوریتی نود 32 (ESET Internet Security) است که از فایروال نیز پشتیبانی میکند.

همچنین برای مطالعه بهترین آنتی ویروس ویندوز میتوانید وارد شوید.

تایید امنیت شبکه و امنیت سایبری

امنیت سایبری شامل محافظت از برنامه‌های رایانه‌ای، شبکه‌ها و سیستم‌ها در برابر هرگونه حمله دیجیتالی است. امنیت شبکه موفقیت استراتژی امنیت سایبری را تضمین می کند.

  • ارائه حفاظت از شبکه از طریق پیکربندی مناسب امنیت شبکه شما
  • شناسایی هرگونه تغییر در پیکربندی شبکه یا مشکل در ترافیک شبکه شما
  • واکنش سریع به مشکل و بازگرداندن شبکه به حالت ایمن

در امنیت سایبری، امنیت شبکه نقش بسزایی در ارائه استراتژی امنیتی عمیق از طریق ارائه تکنیک‌های امنیتی زیر دارد.

کنترل دسترسی:

مسئولیت شما به عنوان یک کارشناس امنیت شبکه این است که دسترسی کاربران غیرمجاز به شبکه را مسدود کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هر کاربر مقدار مجاز دسترسی به شبکه دارد که به آنها اجازه می دهد وظایف خود را انجام دهند.

امنیت برنامه:

امنیت شبکه دسترسی به هر برنامه ناامنی را که ممکن است شبکه را در یک موقعیت آسیب پذیر قرار دهد قفل می کند.

محافظت در برابر بدافزار:

به عنوان یک مدیر امنیت شبکه، باید اطمینان حاصل کنید که نرم افزار ضد بدافزار را برای جلوگیری از انتشار هر گونه تروجان، ویروس و کرم در سراسر شبکه نصب کرده اید. همچنین باید هر بدافزاری را که ممکن است در شبکه راه پیدا کند حذف کنید.

فایروال ها:

اینها اقدامات امنیتی شبکه هستند که باید به عنوان یک مانع بین شبکه شما و دنیای خارج عمل کنند. فایروال ها ترافیک را از دسترسی به شبکه شما از طریق اینترنت مسدود می کنند. هنگام برنامه نویسی فایروال های شبکه خود، باید قوانین و مجوزهای خاصی را در نظر بگیرید که چه کسانی می خواهید به شبکه دسترسی داشته باشند.

از دست دادن داده:

به عنوان یک مدیر امنیت شبکه، شما مسئولیت آموزش کارکنان را در مورد اهمیت رعایت اقدامات امنیتی صحیح شبکه دارید. این تضمین می کند که آنها عمدا یا ناآگاهانه اطلاعات حساس را با افراد خارجی به اشتراک نمی گذارند.

امنیت ایمیل:

این شامل استقرار ابزارهای امنیتی ایمیل برای جلوگیری از فیشینگ است. چنین ابزارهایی به فیلتر کردن ایمیل‌ها در پس‌زمینه برای شناسایی ایمیل‌های مشکوک کمک می‌کنند.

امنیت شبکهپیشنهاد گیگاکالا استفاده از آنتی ویروس هایی نظیر آنتی ویروس کسپرسکی kaspersky  و آنتی ویروس پاندا Panda است.

مهارت های مورد نیاز یک تکنسین امنیت سایبری:

اگر قصد دارید یک تکنسین امنیت سایبری شوید، باید مهارت های زیر را کسب کنید:

دانش برنامه نویسی پایه

درک اولیه زبان های برنامه نویسی به شما امکان می دهد تا احتمال حمله سایبری را تخمین بزنید و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. همچنین می‌توانید در صورت بروز تهدید در آینده، برنامه‌های اضطراری ارائه دهید.

تجزیه و تحلیل بدافزار و معکوس

شما باید به خوبی در مدیریت تهدیدات دیجیتال و برنامه‌ریزی بازیابی بلایا در صورت وقوع بدترین‌ها به خوبی مجهز باشید.

تشخیص نفوذ

تروجان ها و کدهای درب پشتی امروزه قدرتمند هستند و اگر از دیوار شما عبور کنند، صدمات جدی و میلیون ها ضرر وارد می کنند. به‌عنوان یک تکنسین امنیت سایبری، باید نرم‌افزار تشخیص نفوذ ارائه دهید که از بدافزار قدرتمند باشد.

امنیت ابری

حملات ابری با سرعت بالایی در حال افزایش هستند، و تسلط تکنسین های امنیت سایبری بر امنیت ابر الزامی است.

داشتن مهارت های فوق به شما شغلی پردرآمد در امنیت سایبری می دهد. در این زمینه وظایف متمایز شما عبارتند از:

شناسایی هر گونه آسیب پذیری که شبکه شما را تحدید میکند

نصب فایروال شبکه

استفاده از بهترین تدابیر امنیتی برای ایمن سازی زیرساخت شبکه یک سازمان

نظارت منظم بر تهدیدات

مسدود کردن هرگونه سفید کننده شبکه که در شبکه شناسایی می کنید

امنیت شبکه

با کسب مهارت های مرتبط امروز به یک متخصص امنیت سایبری تبدیل شوید

آیا به امنیت سایبری علاقه دارید و می خواهید افراد و مشاغل را از هکرها در امان نگه دارید؟ اگر می خواهید مدرک لیسانس علوم کامپیوتر و علوم اطلاعات با گرایش امنیت سایبری و شبکه کسب کنید، دانشگاه ECPI این برنامه را با نرخ تسریع ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر، همین امروز با یک مشاور پذیرش مفید ارتباط برقرار کنید.

این می تواند بهترین تصمیمی باشد که شما می گیرید!

هدف گیگاکالا از انتشار این مقاله فقط افزایش اطلاعات کاربران میباشد و از جانب استخدام افراد، بی ادعا می باشد.

انواع امنیت شبکه

کنترل دسترسی

این به کنترل دسترسی کاربران به شبکه یا به خصوص بخش های حساس شبکه اشاره دارد. با استفاده از خط‌مشی‌های امنیتی، می‌توانید دسترسی شبکه را فقط به کاربران و دستگاه‌های شناخته‌شده محدود کنید یا به دستگاه‌های ناسازگار یا کاربران مهمان دسترسی محدود بدهید.

نرم افزار آنتی ویروس و ضد بدافزار

بدافزار یا «نرم‌افزار مخرب» شکل متداول حمله سایبری است که اشکال و اندازه‌های مختلفی دارد. برخی از تغییرات به سرعت برای حذف فایل‌ها یا داده‌های خراب کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند برای مدت طولانی غیرفعال باشند و بی‌سروصدا به هکرها اجازه دهند در پشتی سیستم شما قرار بگیرند. بهترین نرم‌افزار آنتی‌ویروس ترافیک شبکه را در زمان واقعی برای بدافزار کنترل می‌کند، فایل‌های گزارش فعالیت‌ها را برای نشانه‌هایی از رفتار مشکوک یا الگوهای بلندمدت اسکن می‌کند و قابلیت‌های اصلاح تهدید را ارائه می‌دهد.

امنیت برنامه

هر دستگاه و محصول نرم افزاری که در محیط شبکه شما استفاده می شود راه بالقوه ای را برای هکرها ارائه می دهد. به همین دلیل، مهم است که همه برنامه‌ها به‌روز و اصلاح شوند تا از سوء استفاده مهاجمان سایبری از آسیب‌پذیری‌ها برای دسترسی به داده‌های حساس جلوگیری شود. امنیت برنامه به ترکیبی از سخت‌افزار، نرم‌افزار و بهترین روش‌هایی که برای نظارت بر مسائل و رفع شکاف‌های پوشش امنیتی خود استفاده می‌کنید، اشاره دارد.

تجزیه و تحلیل رفتاری

به منظور شناسایی رفتارهای غیرعادی، پرسنل پشتیبانی امنیتی باید مبنایی از رفتار عادی برای کاربران، برنامه‌ها و شبکه یک مشتری مشخص کنند. نرم افزار تجزیه و تحلیل رفتاری برای کمک به شناسایی شاخص های رایج رفتار غیرعادی طراحی شده است که اغلب می تواند نشانه ای از وقوع یک نقض امنیتی باشد. MSPها با داشتن درک بهتر از خطوط پایه هر مشتری، می توانند سریعتر مشکلات را شناسایی و تهدیدها را جدا کنند.

پیشگیری از از دست دادن اطلاعات

فناوری‌های پیشگیری از از دست دادن داده (DLP) آنهایی هستند که کارمندان سازمان را از اشتراک‌گذاری اطلاعات ارزشمند شرکت یا داده‌های حساس – خواه ناخواسته یا با نیت بد – در خارج از شبکه باز می‌دارند. فناوری‌های DLP می‌توانند از اقداماتی که به طور بالقوه می‌توانند داده‌ها را در معرض عوامل بد خارج از محیط شبکه قرار دهند، مانند بارگذاری و دانلود فایل‌ها، ارسال پیام‌ها یا چاپ، جلوگیری کنند.
جلوگیری از انکار خدمات توزیع شده حملات انکار سرویس توزیع شده (DDoS) به طور فزاینده ای رایج می شوند. آنها با بارگذاری بیش از حد یک شبکه با درخواست های اتصال یک طرفه عمل می کنند که در نهایت باعث از کار افتادن شبکه می شود. یک ابزار پیشگیری از DDoS، ترافیک ورودی را پاکسازی می‌کند تا ترافیک غیرقانونی را که می‌تواند شبکه شما را تهدید کند، حذف می‌کند و ممکن است از یک ابزار سخت‌افزاری تشکیل شده باشد که برای فیلتر کردن ترافیک قبل از رسیدن به فایروال‌های شما کار می‌کند.

امنیت ایمیل

ایمیل عامل مهمی است که باید در هنگام پیاده سازی ابزارهای امنیتی شبکه در نظر گرفته شود. بردارهای تهدید متعددی مانند کلاهبرداری، فیشینگ، بدافزار و لینک‌های مشکوک را می‌توان به ایمیل‌ها متصل کرد یا در آنها گنجاند. از آنجایی که بسیاری از این تهدیدات اغلب از عناصر اطلاعات شخصی استفاده می‌کنند تا قانع‌کننده‌تر به نظر برسند، مهم است که اطمینان حاصل شود که کارکنان سازمان آموزش‌های آگاهی امنیتی کافی را برای تشخیص مشکوک بودن یک ایمیل می‌گذرانند. نرم افزار امنیتی ایمیل برای فیلتر کردن تهدیدات دریافتی کار می کند و همچنین می تواند به گونه ای پیکربندی شود که پیام های خروجی را از اشتراک گذاری اشکال خاصی از داده ها جلوگیری کند.

فایروال ها

فایروال یکی دیگر از عناصر رایج مدل امنیت شبکه است. آنها اساسا به عنوان یک دروازه بان بین یک شبکه و اینترنت گسترده تر عمل می کنند. فایروال ها ترافیک ورودی و در برخی موارد خروجی را با مقایسه بسته های داده با قوانین و سیاست های از پیش تعریف شده فیلتر می کنند و در نتیجه از دسترسی تهدیدها به شبکه جلوگیری می کنند.

امنیت دستگاه موبایل

اکثریت قریب به اتفاق ما دستگاه‌های تلفن همراهی داریم که نوعی داده‌های شخصی یا حساس را حمل می‌کنند که مایلیم از آن محافظت کنیم. این واقعیتی است که هکرها از آن آگاه هستند و به راحتی می توانند از آن سوء استفاده کنند. اجرای اقدامات امنیتی دستگاه تلفن همراه می تواند دسترسی دستگاه را به یک شبکه محدود کند، که این یک گام ضروری برای اطمینان از خصوصی ماندن ترافیک شبکه است و از طریق اتصالات آسیب پذیر تلفن همراه به بیرون درز نمی کند.

تقسیم بندی شبکه

تقسیم و مرتب‌سازی ترافیک شبکه بر اساس طبقه‌بندی‌های خاص، کار را برای پرسنل پشتیبانی امنیتی در هنگام اعمال سیاست‌ها ساده می‌کند. شبکه‌های تقسیم‌بندی شده همچنین تخصیص یا رد اعتبار مجوز برای کارمندان را آسان‌تر می‌کنند و اطمینان می‌دهند که هیچ‌کس به اطلاعاتی که نباید دسترسی داشته باشد، دسترسی پیدا می‌کند. بخش بندی همچنین به جداسازی دستگاه ها یا نفوذهای احتمالی در معرض خطر کمک می کند.

اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد

این سیستم‌های امنیتی (موسوم به SIEM) سیستم‌های تشخیص نفوذ مبتنی بر میزبان و مبتنی بر شبکه را ترکیب می‌کنند که نظارت بر ترافیک شبکه در زمان واقعی را با اسکن فایل ثبت اطلاعات تاریخی ترکیب می‌کنند تا تصویری جامع از تمام فعالیت‌ها در سراسر شبکه به مدیران ارائه دهند. SIEM شبیه به سیستم‌های جلوگیری از نفوذ (IPS) است که ترافیک شبکه را برای فعالیت‌های مشکوک، نقض خط‌مشی، دسترسی غیرمجاز و سایر نشانه‌های pote اسکن می‌کند.

نرم افزار آنتی ویروس چیست ؟

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید